• سه شنبه ۱۷ مهر ماه، ۱۳۹۷ - ۱۴:۰۹
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 977-3291-5
  • خبرنگار : 58003
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا منطقه البرز

ایران دوازدهمین تولید کننده تخم‌مرغ در جهان

معاون وزیر در امور تولیدات دامی وزارت جهادکشاورزی گفت: صنعت دامپرورری در ایران بعد از صنعت نفت بزرگترین صنعت کشور محسوب می‌شود و صنعت تخم مرغ نیز به عنوان بخشی از این خانواده نقش موثری در توسعه دامپروری دارد.

به گزارش خبرنگار ایسنا منطقه البرز، مرتضی رضایی، 17مهرماه در همایش روز جهانی تخم مرغ که با حضور مسئولان کشوری و استانی در موسسه علوم دامی برگزارشد؛ اظهارکرد: صنعت دامپروری کشور صنعت بزرگی است؛ برگزاری روزجهانی تخم مرغ در حقیقت بزرگداشت زحمات کسانی است که در این صنعت مشغول به خدمت هستند.

وی افزود: در حال حاضر بیش از نیمی از پروتئین حیوانی کشور در صنعت دامپروری تولید می‌شود و ارزش سالانه محصولات تولید شده در این عرصه بیش از 100 هزار میلیارد تومان است.

این مسئول بیان کرد: صنعت دامپرورری در ایران بعد از صنعت نفت بزرگترین صنعت کشور محسوب می‌شود و صنعت تخم مرغ نیز به عنوان بخشی از این خانواده نقش موثری در توسعه دامپروری دارد.

رضایی گفت: پیش از انقلاب تخم مرغ از اسرائیل وارد می‌شد اما در سال‌های اخیر این صنعت مرزهای خودکفایی را پشت سرگذاشته و علاوه بر تولید داخلی، سالانه 100 هزارتن تخم مرغ به کشورهای دیگر صادر می‌شود.

معاون وزیر در امور تولیدات دامی وزارت جهادکشاورزی با اشاره به اینکه صنعت تخم مرغ یک زنجیره به هم پیوسته است که همه اعضای آن در قالب یک خانواده بزرگ با هم همکاری می‌کنند؛ افزود: سالانه فقط در حوزه نقل و انتقالات تخم مرغ 135 هزار سفر صورت می‌گیرد.

این مسئول ابرازکرد: برای توسعه این صنعت به ساماندهی و جلوگیری از استهلاک سالن‌های مرغداری، جلوگیری از شیوع بیماری‌هایی چون آنفولانزای پرندگان، ساماندهی تولید مرغ‌های بومی، آمایش سرزمینی در حوزه مرغ‌های تخمگذار و توسعه این صنعت در مناطق کم تراکم نیاز داریم.

رضایی تصریح کرد: در حال حاضر 80 درصد تخم مرغ کشور در 11 استان تولید می‌شود و متأسفانه بیشترین درصد شیوع آنفولانزا نیز در این استان‌ها مشاهده شده است؛ برای کاهش بیماری آنفولانزا باید به فکر توسعه این صنعت در مناطق دیگر باشیم.

وی در ادامه به ظرفیت تولید تخم مرغ در کشور اشاره کرد و گفت: ایران دوازدهمین کشور تولید کننده تخم مرغ در جهان است با این حال تا استفاده از ظرفیت واقعی تولید تخم مرغ فاصله زیادی دارد و درواقع ظرفیت دارد که به   میزان 50 درصد به تولیدات خود اضافه کند که این مهم با برنامه ریزی و حمایت مسئولان میسر می‌شود.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: