• شنبه ۱۹ آبان ماه، ۱۳۹۷ - ۱۴:۵۲
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 978-8490-5
  • خبرنگار : 58002
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا منطقه البرز

عضو پژوهشگاه بین الملی زلزله شناسی:

زلزله 20 درصد ساختمان‌های کرج را کاملاً خراب می‌کند

عضو پژوهشگاه بین الملی زلزله شناسی ایران گفت: در زمان وقوع زلزله 60 درصد ساختمان‌های کرج بیش از 40 درصد آسیب می‌بینند.

به گزارش خبرنگار ایسنا منطقه البرز،  محمدرضا قائم مقامیان در مراسم رونمایی از نقشه گسل‌های کرج که امروز شنبه 19 آبان در شهرداری کرج برگزار شد، اظهار کرد: در زمان وقوع زلزله تمامی مناطق کرج به یک اندازه خسارت نمی‌بینند و شدت آسیب پذیری آنها تابع عوامل مختلفی است.

وی ادامه داد: در حالت کلی پیش‌بینی می‌شود بعد از وقوع زلزله حدود 40 درصد از ساختمان‌های کرج بیش از 60 درصد آسیب می‌بینند و 20 درصد آنها نیز به طور کامل فرو می‌ریزند.

وی افزود: بر این اساس باید مطالعات لازم برای شناسایی ساختار آسیب پذیر شهر صورت بگیرد تا بر اساس آن بتوان برای کاهش خسارات ناشی از زلزله اقدامات لازم را انجام داد.

وی توضیح داد: برای مدیریت قبل، حین و بعد زلزله در کرج باید فکری به حال اسکان موقت شهروندان، بازگشایی راه‌های شریانی برای خدمات رسانی به مجروحان و مصدومان احتمالی و ... انجام داد.

قائم مقامیان ابراز کرد: باید با مطالعه دقیق مشخص شود در زمان وقوع زلزله به طور نسبی چه تعداد مجروح و کشته خواهیم داشت.

عضو پژوهشگاه   بین الملی زلزله شناسی ایران گفت: باید برای جلوگیری از کاهش خسارات ناشی از وقوع زلزله، بانک اطلاعاتی از ساختمان‌های شهر تهیه شود تا نسبت به ایمن سازی ساختمان‌های فاقد ایمنی اقدامات لازم صورت بگیرد.

وی اظهار کرد: بر مبنای مطالعات صورت گرفته باید به گونه‌ای عمل کنیم که ساختمان های مهم مثل بیمارستان‌ها، مدارس، آتش نشانی و ... روی گسل احداث نشوند چون در زمان وقوع بحران خدمات رسانی این مراکز ضروری است.

وی گفت: علاوه بر این، باید اقداماتی برای اصلاح و بازسازی ساختمان‌هایی که از قبل ساخته شده اند ولی از مقاومت و ایمنی کافی برخوردار نیستند نیز صورت بگیرد تا بعد از وقوع زلزله شاهد خسارت حداقلی به شهر باشیم.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: