• شنبه ۱۹ آبان ماه، ۱۳۹۷ - ۱۵:۳۰
  • دسته بندی : علمی و آموزشی
  • کد خبر : 978-493-5
  • خبرنگار : 58002
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا منطقه البرز

تولید حیوانات تراریخته در موسسه رازی کلید خورد/کمیته اخلاق بر موضوع نظارت دارد

سرپرست آزمایشگاه تولید مثل حیوانات آزمایشگاهی موسسه تحقیقات واکسن و سرم سازی رازی از تصویب طرح تولید حیوانات تراریخت خبر داد.

نويد داداش‌پور درگفت‌ و گو با خبرنگار ایسنا منطقه البرز، در خصوص کاربرد بيوتكنولوژي در توليد و تحقيقات حيوانات آزمايشگاهي در موسسه رازی گفت: استفاده از روش‌هاي نوين تكنولوژي در توليد و پرورش حيوانات آزمايشگاهي در يكي دو دهه گذشته در دنيا مطرح بوده و موسسه رازي به علت پيشرو بودن در صنعت زيستي و بيولوژي كشور نيز به اين حيطه ورود كرده است.

وي با بيان اينكه دستكاري ژنتيكي موجودات در شرايط برون تني و روش‌هاي نوين تكثير و كنترل توليد مثل اين موجودات به عنوان يكي از شاخه‌هاي بيوتكنولوژي مطرح بوده است، از تصويب طرح توليد حيوانات مدل در اين موسسه خبر داد و افزود: حيوانات مدل نوعي از حيوانات آزمايشگاهي هستند كه پس از دست ورزی‌های ژنتیکی امكان شبيه سازي عملكرد موجودي ديگر با همان ویژگی را در بدن خود دارند.

سرپرست آزمايشگاه تولید مثل حيوانات آزمايشگاهي موسسه رازي، امكان توليد پروتئین‌هاي زيستي مهم دیگر موجودات در شير بز يا گوسفند و توليد حيوانات اس پي اف را از ديگر برنامه‌هاي اين مجموعه نام برد و گفت: اين عمل در برخي كشورهاي دنيا انجام مي‌شود و موسسه رازي نيز با برخورداري از زيرساخت‌هاي مناسب و نيروي انساني متخصص به راحتي و با قدرت مي‌تواند به اين عرصه مهم وارد شود.

داداش پور، حيوانات اس پي اف را فاقد گروه ویژه‌ای از پاتوژن‌ها نام برد و تاکید کرد: این ویژگی به ویژه در واکسن سازی و ارزیابی‌های دارویی از ایجاد انحراف در نتایج آزمایش‌ها پیشگیری می‌کند.

سرپرست آزمایشگاه تولید مثل حیوانات آزمایشگاهی موسسه رازی همچنین گفت: در موسسه رازی برای کار با حیوانات آزمایشگاهی کمیته اخلاق تشکیل شده و تمام کدهای اخلاقی از سوی محققان موسسه رعایت می‌شود.

 


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: