• سه شنبه ۲۹ آبان ماه، ۱۳۹۷ - ۱۱:۲۵
  • دسته بندی : علمی و آموزشی
  • کد خبر : 978-1593-5
  • خبرنگار : 58004
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا منطقه البرز

آیا فرزند حتماً باید با پدر و مادر فهم مشترکی داشته باشد؟

استاد جامعه‌شناسی دانشگاه خوارزمی عنوان کرد: وقتی که نسل تولید می‌شود سه اتفاق جامعه پذیری، فرهنگ پذیری و فرهنگ‌یابی حتما باید رخ دهد و اگر این سه کار به ترتیب اتفاق نیفتد نظام بین نسل‌ها دچار تداخل می‌شود.

به گزارش خبرنگار ایسنا منطقه البرز، علیرضا قبادی در نشست بررسی مسائل اجتماعی- اقتصادی ایران که با عنوان «عدم وجود فهم مشترک بین نسل‌ها» به همت اداره فعالیت‌های دینی ادبی هنری معاونت فرهنگی جهاد دانشگاهی البرز در دانشگاه خوارزمی برگزار شد، گفت: همه ما باید قاعده احترام گذاشتن به یکدیگر را  رعایت کنیم و به نظرات مختلف یکدیگر احترام بگذاریم.

قبادی افزود: برای بررسی دقیق موضوع عدم وجود فهم مشترک بین نسل‌ها ابتدا باید به جامعه این گونه نگاه کنیم که انسان در ابتدا یک فرزند و دارای پدر و مادر است و در سا‌ل‌های بعد آن فرزند تبدیل به پدر یا مادر می‌شود؛ انسان نسبت به پدر و مادر داشتن نگاهی به عقب دارد و نسب به فرزندی داشتن نگاهی به جلو دارد.

وی در ادامه اضافه کرد: ارتباط‌های ما ابتدا در ‌نهادی به نام خانواده برقرار می‌شود؛ در خانواده وظایف مختلفی وجود دارد که این وظایف عبارت‌اند از پاسخ دادن به نیازهای جنسی، سرو سامان دادن اقتصادی، آماده شدن برای زندگی در نظام گسترده اجتماعی و ...

قبادی در ادامه گفت: خانواده بستری است که یک مرد و یک زن زیر یک سقف دور یک سفره در پناه قانون زندگی می‌کنند و اقتصاد مشترکی دارند و فرقی ندارد که فرزندی داشته باشند یا نداشته باشند.

این استاد جامعه‌شناسی گفت: فرزندانی که‌ توسط خانواده به وجود می‌آیند نسل می‌شوند نسل عبارت است از فرزندان پسین و پیشین دو انسان و در موقعی که نسل‌ها به وجود می‌آیند در نظام خلقت و نظام اجتماعی رابطه متقابل دارند؛ این روابط متقابل برای ما به لحاظ معنایی و نشانه‌شناسی تعیین تکلیف می‌کنند و موافقت‌ها و مخالفت‌ها و یکسانی و غیر یکسانی‌هایی ایجاد می‌شود.

قبادی ادامه داد: وقتی که نسل تولید می‌شود سه اتفاق جامعه‌پذیری، فرهنگ‌پذیری و فرهنگ‌یابی حتما باید رخ دهد و اگر این سه کار به ترتیب اتفاق نیفتد نظام بین نسل‌ها دچار تداخل می‌شود؛ عناصر مختلفی در پرورش نسل‌ها دخیل هستند از جمله نظام خانواده، نظام اجتماعی و...

وی خاطرنشان کرد: در برخورد با پدر و مادر با دو الگوی طرح واره وعادت واره مواجه می‌شویم؛ عادت واره به معنای الگو برداری از رفتارهای پدر و مادر و طرحواره به معنای استفاده از تجریبات پدر و مادر و یافتن آن روشی است که خود انسان می‌خواهد؛ در نظام اجتماعی پدر و مادر نسبت به فرزندشان وظایفی را دارند.

قبادی گفت: آیا این تحولاتی که اتفاق می افتد و تفاوت طرح واره‌ای که فرزندان ایجاد می‌کنند به معنای عدم وجود فهم مشترک است؟ خیر حتما نباید فهم مشترکی بین فرزندان و پدر و مادر باشد ولی اکنون دغدغه‌ای درون جامعه ایجاد شده است که در جلسات آینده باید به طور اساسی به آن می‌پردازیم.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: