• سه شنبه ۶ آذر ماه، ۱۳۹۷ - ۱۵:۱۵
  • دسته بندی : علمی و آموزشی
  • کد خبر : 979-293-5
  • خبرنگار : 58004
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا منطقه البرز

سیستم آموزشی درک درستی از نسل جدید ندارد

استاد جامعه‌شناسی دانشگاه خوارزمی گفت: در جامعه امروزی، والدین و وزارت آموزش و پرورش، فرزندان و یا به عبارتی نسل جدید را به درستی درک ‌نمی‌کنند؛ این موضوع پیامدهای خوبی ندارد و باعث به وجود آمدن مشکلات بسیاری در آینده می‌شود.

به گزارش خبرنگار ایسنا منطقه البرز، دکتر علیرضا قبادی در سلسله نشست‌های بررسی مسائل اجتماعی- اقتصادی ایران با موضوع «عدم وجود فهم مشترک بین نسل‌ها» که از سوی اداره فعالیت‌های دینی، ادبی و هنری معاونت فرهنگی جهاد دانشگاهی البرز در دانشگاه خوارزمی برگزار شد گفت : نسل اگر به لحاظ تاریخی بخواهد بررسی شود به معنای آدمهای مشابه الزمانی است که در تاریخ زاییده می‌شوند.

وی در ادامه گفت: جامعه انسانی با امری به نام نسل به معنای تولیدات انسان رو به رو است، این آدم‌ها اشتراکاتی مانند زمان و مکانی که در آن زندگی می‌کنند را با یکدیگر دارند، این مجموعه انسانی با واژه‌ای به نام جامعه رو به رو هستند و باید قواعد زیست درون جامعه را بیاموزند.

قبادی افزود: این انسان‌ها همچنین با فرآیندهای فرهنگ پذیری و فرهنگ‌یابی روبه رو هستند به این معنا که وقتی درون یک جامعه زندگی کنیم فرهنگ‌پذیری رخ می‌دهد و در مواقعی که فرهنگ جامعه‌ای دیگر را بیاموزیم فرهنگ یاب می‌شویم.

عضو هیأت علمی گروه جامعه شناسی دانشگاه خوارزمی ادامه داد: روابط بین نسلی به شاخه‌های متفاوتی تقسیم ‌می‌شوند به عنوان مثال نوع رابطه یک شخص با فرزندانش و رابطه‌ای که با پدر مادر خود دارد متفاوت است؛ این آدم‌ها  به عنوان نسل با ضعف‌های مختلف فرهنگی رو به‌رو هستند.

قبادی اظهار داشت: انسان وقتی به دنیا می‌آید عوامل اجتماعی که مختص زمانه خویش است را باید بیاموزد و همچنین عوامل فرهنگی بسیار مهم هستند که باید به آن توجه ویژه‌ای داشت؛ انسان‌ها در جامعه زندگی می‌کنند و به فهم شدید جامعه و همچنین درک این موضوع که از آن به عنوان «فهمِ فهم» یاد می‌شود به معنای اینکه چگونه مفهومی را به درستی متوجه شوند نیازمندند؛ بنابراین باید در آموزش‌ها این موضوع را مورد پیگیری قرار داد.

وی خاطرنشان کرد: در جامعه امروزی، والدین و وزارت آموزش و پرورش، فرزندان و یا به عبارتی نسل جدید را به درستی درک ‌نمی‌کنند؛ این موضوع پیامدهای خوبی ندارد و باعث به وجود آمدن مشکلات بسیاری در آینده می‌شود.

قبادی در پایان گفت: هنگامی که چنین وضعی در جامعه‌ای اتفاق افتد باید نگران آن جامعه بود؛ زیرا سلامت فرهنگی و سلامت جسمانی هر جامعه با یکدیگر مرتبط است و بر روی هم اثر می‌گذارد به همین دلیل این موضوع بسیار جدی است و باید آن را مورد بررسی قرارداد.

گفتنی است این نشست عصر روز گذشته پنجم آذرماه برگزار شد.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: