• یکشنبه ۱۱ آذر ماه، ۱۳۹۷ - ۱۱:۰۲
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 979-3690-5
  • خبرنگار : 58004
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا منطقه البرز

تهران بعد از یک زلزله 7 ریشتری

رئیس سازمان مدیریت بحران کشور گفت: اگر در تهران یک زلزله هفت ریشتری و بالاتر رخ دهد، دو میلیون نفر یا جان خود را از دست می‌دهند یا مجروح می‌شوند و یا خانه آنها تخریب می‌شود، هشت میلیون نفر هم به صورت غیرمستقیم با حادثه درگیر خواهند شد.

اسماعیل نجار در گفت و گو با خبرنگار ایسنا منطقه البرز، در پاسخ به اینکه آیا سازمان مدیریت بحران، صحنه فرضی پایتخت پس از یک زلزله بزرگ را برای آمادگی بهتر ترسیم کرده است یا خیر گفت: مطالعات مفصلی در این خصوص انجام شده و اکنون هم این مطالعات در حال بازیابی است.

نجار افزود: بر اساس همین مطالعات، اگر یک زلزله هفت ریشتری و یا بالاتر در تهران رخ دهد به دلیل تراکم بالای جمعیت، حدود دو میلیون نفر به صورت مستقیم با حادثه درگیر می‌شوند و یا خانه آنها از بین می‌رود، یا مجروح می‌شوند و یا جان خود را از دست می‌دهند.

وی ادامه داد: علاوه بر این دو میلیون نفری که به صورت مستقیم درگیر می‌شوند؛ هشت میلیون نفر هم تحت تأثیر حادثه قرار گرفته و از لحاظ روانی دچار نگرانی‌هایی خواهند شد.

معاون وزیر کشور خاطرنشان کرد: در چنین شرایطی امدادرسانی قطعاً  باید به وسیله بالگرد انجام شود به همین دلیل پدهای بالگردی که از قبل تعریف شده در حال بازنگری است تا بهترین خدمات هوایی در این شرایط انجام شود.

وی ادامه داد: کار بزرگ دیگری که به دستور وزیر کشور انجام صورت گرفت این است که هر 30 استان کشور به عنوان معین استان تهران در شرایط حادثه تعیین شده‌اند و دستورالعمل‌های لازم برای استقرار، هماهنگی، شناخت ساختمان‌های حساس و پرجمعیت و ... نیز نوشته و به آنان ابلاغ شده است.

نجار به اهمیت آبرسانی در چنین شرایط بحرانی هم اشاره و تصریح کرد: در زمینه آبرسانی کارهای بزرگی در حال انجام و برخی کارها نیز انجام شده است، مثلاً شیرهایی توسط دانشگاه صنعتی شریف طراحی شده که در دو طرف منبع آب نصب می‌شود تا از هر تخلیه غیرمتعارفی در شرایط حادثه جلوگیری کند.

وی افزود: منابع ویژه آب نیز در سطح تهران در حال تعبیه است که اخیراً پنجمین منبع هم افتتاح شد؛ برای جریان آب این منابع علاوه بر جریان برق شهری، موتوربرق و تلمبه‌های دستی هم در نظر گرفته شده است.

رئیس سازمان مدیریت بحران کشور با بیان اینکه کارهای بزرگی برای آمادگی در مقابل حادثه در تهران انجام شده و در حال انجام است گفت: منطقه بسیار بزرگ اما جان باختن یک نفر هم از دید ما زیاد است پس در کنار این اقدمات مردم هم باید همواره آمادگی خود را حفظ کنند.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: