• دوشنبه ۱۲ آذر ماه، ۱۳۹۷ - ۱۳:۰۵
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 979-4590-5
  • خبرنگار : 58002
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا منطقه البرز

معابر البرز برای معلولان مناسب نیست

مدیرکل بهزیستی البرز گفت: هزار و 629 معلول در روستاهای استان زندگی می‌کنند.

اسدالله حیدری در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا منطقه البرز، اظهار کرد: در حال حاضربهزیستی استان   32 هزار و 185 توانخواه دچار معلولیت‌هایی از قبیل تکامل رشدی، ذهنی و هوشی، سایکوتیک و شناختی، شنوایی و بینایی، صوت و گفتار، جسمی حرکتی با منشاء ارتوپدی و جسمی حرکتی با منشاء نورولوژی را تحت پوشش خود قرار داده است.

وی ادامه داد: از این تعداد هفت هزار و 797 نفر معلول ذهنی، 12 هزار و 866 نفر معلول جسمی حرکتی، دو هزار و 641 نفر بینایی، چهارهزار و 264 نفر شنوایی، هزارو 676 نفر صوت و گفتار و دو هزارو 941 نفر نیز روانی مزمن هستند.

وی افزود: هزارو 629 نفر از این معلولان در 323 روستای استان ساکن بوده و از خدمات بهزیستی بهره مند می‌شوند.

این مسئول در ادامه با اشاره به تعداد مراکز نگهداری از معلولان استان توضیح داد:   در حال حاضر48 مرکز شبانه‌روزی نگهداری معلولین با ظرفیت سه هزار و 616 فعالیت دارد.

وی اظهار کرد: علاوه بر این، در حال حاضر پنج مرکز ارائه خدمات توانبخشی در منزل نیز در استان فعال است که اغلب به سالمندان و افراد با مشکل روانی مزمن خدمات ارائه می‌دهند.

مدیرکل بهزیستی البرز با اشاره به تشکیل پرونده برای بررسی وضعیت معلولانی که به بهزیستی مراجعه می‌کنند، گفت:   در شش ماه اول امسال سه هزار و 182   پرونده مورد بررسی قرار گرفته و 100 نفر نیز در کمیسیون معافیت سربازی شرکت کرده‌اند.

حیدری در بخش دیگری از صحبت‌های خود با تاکید بر اینکه باید زمینه حضور معلولان در جامعه فراهم شود، اظهار کرد: یکی از مشکلات درحوزه ارائه خدمات مطلوب به معلولان عدم اجرای طرح‌های مناسب‌سازی در مناطق مختلف شهری است.

وی اظهار کرد: معلولان نیز مثل سایر شهروندان حق دارند به راحتی در سطح شهر تردد و امور خود را به طور مستقل انجام دهند چون این امر باعث افزایش انگیزه، امید به زندگی وارتقای حس خود باوری در آنها می‌شود.

وی اضافه کرد: در اجرای طرح‌های مناسب‌سازی، همه دستگاه‌های اجرایی مکلف شده‌اند ولی تاکنون این طرح‌ها به درستی اجرایی نشده و در بهترین حالت 20 درصد این طرح‌ها برای تردد آسان معلولان اجرایی شده است.

مدیرکل بهزیستی استان البرز گفت: اطلاع رسانی و فرهنگسازی بیشتر دراین زمینه می‌تواند احساس مسئولیت همگانی را برای رفع مشکلات در این بخش فراهم آورد.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: