• یکشنبه ۲۸ بهمن ماه، ۱۳۹۷ - ۱۳:۵۶
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 9711-9390-5
  • خبرنگار : 58002
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا منطقه البرز

مدیرگروه بهداشت محیط دانشگاه علوم پزشکی البرز:

جمع‌آوری پسماندهای عفونی وظیفه علوم پزشکی نیست

در حالی که پیشتر یک عضو شورای شهر کرج  با انتقاد از علوم پزشکی گفته بود جمع آوری و بی خطرسازی زباله‌های عفونی به عهده شهرداری نیست و طبق قانون از وظایف وزارت بهداشت و دانشگاه علوم پزشکی هر استان است، اما دانشگاه علوم پزشکی البرز معتقد است بی خطرسازی پسماندهای ویژه شامل پسماندهای عفونی و پزشکی به عهده تولیدکنندگان آنهاست.

مقصود جعفری نیا، مدیرگروه بهداشت محیط دانشگاه علوم پزشکی البرز در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا منطقه البرز، اظهار کرد:   بی خطرسازی پسماندهای عفونی وظیفه دانشگاه علوم پزشکی نیست و این نهاد و سازمان محیط زیست تنها وظیفه نظارتی در این فرایند را به عهده دارند.

وی ادامه داد: به طور کلی بی خطرسازی پسماندهای ویژه شامل پسماندهای عفونی، پزشکی، کشاورزی و صنعتی به عهده تولیدکنندگان آنهاست، به عنوان مثال مطب‌ها، درمانگاه‌ها، کلینیک‌های پزشکی و ... خودشان باید پسماندهای تولیدی را بی خطر کنند.

وی توضیح داد: سازمان پسماند شهرداری کرج وظیفه جمع آوری زباله‌های عادی شهر را به عهده دارد و به دلیل مسائل بهداشتی و برای جلوگیری از شیوع   بیماری‌های احتمالی نباید نسبت به جمع آوری زباله‌های عفونی بی خطرسازی نشده اقدام کند.

این مسئول خاطر نشان کرد: بعد از اینکه پسماندهای عفونی توسط تولیدکنندگان بی خطر شد، سازمان پسماند موظف به جمع آوری آنها می‌شود.

جعفری نیا خاطرنشان کرد: در حال حاضر تمام بیمارستان‌های استان به دستگاه بی خطرساز مجهز هستند و پسماندهای تولیدی خود را در محل بی خطر می‌کنند ولی مراکز درمانی کوچک مثل درمانگاه‌ها و مطب‌ها این دستگاه را ندارند.

مدیرگروه بهداشت محیط دانشگاه علوم پزشکی البرز گفت: برهمین اساس بخش خصوصی وارد عمل شده تا برای بی خطرسازی این پسماندها اقدام کند.

وی اظهار کرد: دانشگاه علوم پزشکی مجوز فعالیت شش شرکت را صادر کرده و امید است سال آینده تعدادی از آنها فعالیت خود را آغاز کنند.

به گزارش ایسنا، پیش از این فریده بزنی بیرانوند، عضو شورای شهر کرج گفته بود: جمع آوری   و بی خطرسازی زباله‌های عفونی به عهده شهرداری نیست و طبق قانون از وظایف وزارت بهداشت و دانشگاه علوم پزشکی هر استان است .

وی خاطرنشان کرده بود: متأسفانه دانشگاه علوم پزشکی به وظیفه خود در این خصوص عمل نمی‌کند و با وجود مکاتبات صورت گرفته، در جلسات مرتبط با این موضوع هم شرکت نمی‌کند .

وی ابراز کرده بود: در حال حاضر شهرداری به حسب وظیفه قانونی و ذاتی خود مبنی بر جمع‌آوری پسماندهای شهری، این زباله‌ها را جمع‌آوری و دفن می‌کند ولی امکان بی خطرسازی آنها را ندارد .

این عضو شورای شهر کرج عنوان کرده بود: بی خطرسازی پسماندهای عفونی با دستگاه‌های خاصی انجام می‌شود و این کار باید توسط دانشگاه علوم پزشکی صورت بگیرد شورای شهر صرفاً شورای شهرداری نیست و وظیفه نظارتی به تمامی اموری دارد که به شهر و شهروندان مربوط می‌شود . وجود پسماندهای عفونی در شهر سلامت مردم را به خطر انداخته و آسیب جدی به محیط زیست وارد می‌کند به همین دلیل دانشگاه علوم پزشکی باید برای ساماندهی وضعیت موجود به طور جدی وارد عمل شود.

 


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: