• چهارشنبه ۸ اسفند ماه، ۱۳۹۷ - ۱۱:۴۶
  • دسته بندی : سیاسی
  • کد خبر : 9712-692-5
  • خبرنگار : 58004
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا منطقه البرز

وقتی 35 میلیون خودرو به کوچکترین استان کشور سرازیر می‌شود

معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری البرز و سرپرست فرمانداری کرج گفت: در روزهای آینده مسافران نوروزی سفرهای خود را آغاز می‌کنند، در سال گذشته از ۲۵ اسفند ماه تا ۱۵ فروردین بالغ بر ۳۵ میلیون خودرو در تردد شمارهای استان البرز شمارش شد؛ به این معنا که بار ترافیکی ۱۴ استان از البرز پنج هزار کیلومتر مربعی با زیرساخت‌های ضعیف عبور می‌کند.

به گزارش خبرنگار ایسنا منطقه البرز، خسرو ارتقایی در کنفرانس چالش‌های مهندسی البرز که امروز چهارشنبه هشتم اسفندماه در دانشگاه خوارزمی برگزار شد، گفت: همواره در سال های پس از انقلاب همکاری دانشگاه‌ها و مراکز علمی با آنچه در بطن جامعه قرار دارد به صورت ویژه بوده است؛ همه ما بر این باوریم که دانشگاه‌ها پتانسیل وسیعی در علم و فناوری دارند و پارک‌های علم و فناوری که در جهت علوم دانش بنیان فعالیت می‌کنند بسیار مهم هستند و اگر امروزه حرفی برای گفتن داریم بخشی از آن مربوط به پارک‌های علم و فناوری است.

وی در ادامه افزود: حرکت بسیار خوبی که دانشگاه خوارزمی به عنوان اولین مرکز آموزش عالی کشور شروع کرده می‌تواند سرآغاز تحولی در استان البرز که استان خاصی است باشد؛ همچنین نزدیکی به مراکز کشور، بازار مصرف و خود استان که از جمعیت بسیار زیادی برخوردار است با وجود هزاران کارخانه و تولیدات متنوع محصولات زمینه‌ای است که توجه سرمایه گذاران فروانی را به خود جلب کرده و امروزه شاهد چندین شهرک صنعتی در بخش‌های خصوصی و دولتی در سطح استان هستیم.

ارتقایی خاطرنشان کرد: در کنار این توسعه با چالشی جددی مواجه هستیم که این چالش محدودیت اقلیمی استان است، استان البرز با وسعت پنج هزار کیلومتر مربع با بارگذاری صنعتی و جمعیتی و شهرسازی فراوان با تراکم بیش از ۵۰۰  نفر در هر کیلومتر مربع مواجه است که بعد از تهران دومین استان متراکم کشور به شمار می‌رود.

وی افزود: این مساله همه ما را وا می‌دارد که حواسمان باشد این بارگذاری‌های سنگین که امروزه در کلان شهرها شاهدش هستیم در البرز رخ ندهد اما متأسفانه بخشی رخ داده است.

سرپرست فرمانداری کرج در ادامه اظهار کرد: بارگذاری‌های بیش از حد توان اکولوژیکی و پتانسیل‌های طبیعی ، از جهت اقتصادی شاید به نفع منطقه باشد اما مغایر با توسعه پایدار است و در دراز مدت آسیب‌هایی جدی وارد می‌کند؛ بنابراین تک تک مهندسین و مسئولین به لحاظ تعهد حرفه‌ای خود و دوست داشتن سرزمین خود باید بر این باور باشیم‌که اگر توسعه ناموزون صورت بگیرد اقتصاد، اقلیم و آسایش و رفاهی که برای مردم به دنبال آن هستیم آسیب می‌بیند‌.

معاون امور عمرانی استانداری البرز و سرپرست فرمانداری کرج گفت: پنل‌هایی که در گردهمایی فرصت‌ها و چالش‌های مهندسی استان البرز آورده شده نشان دهنده این است که به تمام زمینه‌ها توجه لازم انجام شده و قطعا با پیگیری مداوم و همفکری مسئولین و مهندسین این اتفاق‌ها به صورت خوب عملی می‌شود.

ارتقایی افزود: در روزهای آینده مسافران نوروزی سفرهای خود را آغاز می‌کنند، در سال گذشته از ۲۵ اسفند ماه تا ۱۵ فروردین بالغ بر ۳۵ میلیون خودرو در تردد شمارهای استان البرز شمارش شد؛ به این معنا که بار ترافیکی ۱۴ استان از البرز پنج هزار کیلومتر مربعی با زیرساخت‌های ضعیف عبور می‌کند.

وی بیان کرد: این نوید را می‌دهم که  قطعه اول آزاد راه تهران-شمال تیرماه 98 بر اساس قول مسئولین راه‌اندازی و ادامه همت نیز در خرداد ماه تا ابتدای جاده چالوس آماده می‌شود؛ این دو پروژه در کنار قطار کرج به هشتگرد بخشی از مشکلات ترافیکی را حل می‌کند اما تنها قسمت کوچکی از جریان عظیم تردد و ترافیک استان با این اتفاقات چاره اندیشی می‌شود؛ تا وقتی که نتوانیم شبکه ریلی را در کشور به آن شکل که سهم شبکه ریلی از حمل و نقل عمومی است محقق کنیم قطعا چالش‌های ترافیکی وجود خواهند داشت.

 


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: