• دوشنبه ۱۶ اردیبهشت ماه، ۱۳۹۸ - ۱۳:۱۱
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 982-5490-5
  • خبرنگار : 58002
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا منطقه البرز

اولویت برداشت گیاهان دارویی خود رو با جوامع محلی‌ست

معاون فنی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری البرز گفت: تجاری شدن برداشت گیاهان دارویی خود رو نگران کننده است.

مهدی فتحی در گفت‌وگو باخبرنگار ایسنا منطقه البرز، اظهار کرد: برای برداشت گیاهان دارویی خودروی استان همه ساله   طرح‌هایی از سوی جوامع محلی و برخی بهره برداران ارائه می‌شود که این طرح‌ها در کمیته‌ای تخصص بررسی می‌شود و اگر اصولی باشند، مجوز لازم برای بهره برداری از این گیاهان صادر می‌شود.

وی ادامه داد: البته این مجوزها با تاکید بر احیای این گیاهان در قبال برداشت آنها صادر می‌شود و این طور نیست که صرفاً برداشت صورت بگیرد.

وی افزود: برای صدور مجوز برداشت گیاهان دارویی خود رو اولویت با افراد بومی و جوامع محلی است ولی نمی‌توان مانع برداشت پراکنده این گیاهان توسط افراد دیگر مثل برخی گردشگران شد.

این مسئول خاطر نشان کرد: این گیاهان دارویی جزو مواهب طبیعی هستند و اگر در حد استفاده خانوار و با روش‌های اصولی برداشت شوند، مشکلی پیش نمی‌آید.

وی افزود: مشکل جایی ایجاد می‌شود که برخی افراد با اجیر کردن کارگر و به صورت حرفه‌ای اقدام به برداشت بی رویه از این منابع می‌کنند.

معاون فنی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری البرزگفت: تجاری شدن برداشت گیاهان دارویی خود رو نگران کننده است و در صورت مشاهده، پیگیری لازم از طریق یگان حفاظت منابع طبیعی انجام و با خاطیان برخورد لازم صورت می‌گیرد.

وی ابراز کرد: به واسطه تنوع آب و هوایی، محدوده و زمان برداشت گیاهان دارویی استان زیاد است و بسته به گیاه از اواخر زمستان آغاز و گاه تا شهریور ادامه دارد.

این مسئول خاطر نشان کرد: سال گذشته به جز گیاه باریجه هیچ مجوزی برای برداشت عمده و تجاری از گیاهان دارویی خود رو در استان صادر نشده است.

وی گفت: این اقدام با هدف حفظ این ذخایر ارزشمند صورت گرفته و امید است جوامع محلی هم با رعایت اصول درست برداشت به حفظ این گونه‌ها کمک کنند.

 

 


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: