• سه شنبه ۱۱ تیر ماه، ۱۳۹۸ - ۱۴:۳۹
  • دسته بندی : علمی و آموزشی
  • کد خبر : 984-693-5
  • خبرنگار : 58004
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا منطقه البرز

از سوی جهاد دانشگاهی واحد استان البرز؛

کتاب «انگشت‌نگاری ژنتیکی در گیاهان» وارد بازار نشر شد

کتاب «انگشت‌نگاری ژنتیکی در گیاهان» از سوی مرکز انتشارات جهاد دانشگاهی واحد استان البرز منتشر شد.

به گزارش ایسنا منطقه البرز، کتاب «انگشت‌نگاری ژنتیکی در گیاهان» با تألیف دکتر زهرا نورمحمدی، دانشیار واحد علوم و تحقیقات دانشگاه آزاد اسلامی از سوی مرکز انتشارات جهاد دانشگاهی واحد استان البرز منتشر شد.

در مقدمه کتاب «انگشت‌نگاری ژنتیکی در گیاهان» آمده است «دلایل مهم بودن بررسی تنوع ژنتیكی، استفاده در مدیریت مجموعه‌های ژنتیكی با هدف كاهش هزینه‌ها، افزایش دقت، قابلیت استفاده در برنامه‌های اصلاحی است. اصلاح‌گران در درجه اول و در كوتاه مدت مایلند از محتوای ژنتیكی فعلی مجموعه‌های ژنتیكی مطلع باشند، رابطه و قرابت بین مجموعه‌ها را بدانند، از روابط بین مجموعه‌های ژنتیكی با مجموعه‌های گیاهان اصلاح شده آگاهی داشته باشند، بدانند هر مجموعه‌ای دارای چه قابلیت‌های ژنتیكی می‌باشد و میزان همپوشانی مجموعه ژن‌های موجود در یك بانك ژن با ژن‌های موجود در طبیعت و یا سایر مجموعه‌ها چگونه است.

در این کتاب Bretting و Widrlechner كاربرد نشانگرهای ژنتیكی مخصوصاً نشانگرهای مولكولی را در مدیریت ژرپلاسم در باغبانی به طور جامع توصیف نموده‌اند. این محققین به كارگیری نشانگرهای مولكولی را بهترین نوع نشانگرهای ژنتیكی معرفی نموده و نقش مهم آنها را در مدیریت منابع ژنتیكی، بررسی تنوع ژنتیكی درون ژرپلاسم‌ها، شناسایی نمونه‌های مضاعف در ژرپلاسم، كاهش تعداد افراد تكراری و حفظ ژرپلاسم، بیان نموده‌اند.

کتاب «انگشت‌نگاری ژنتیکی در گیاهان» در 159 صفحه و با قیمت 20 هزار تومان از سوی مرکز انتشارات جهاد دانشگاهی واحد استان البرز به چاپ رسیده است و علاقه‌مندان برای تهیه این کتاب میتوانند با شماره تلفن 34505151-026 و 77503824-021 تماس حاصل نمایند .


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: