• سه شنبه ۱۸ تیر ماه، ۱۳۹۸ - ۱۴:۱۸
  • دسته بندی : سیاسی
  • کد خبر : 984-4392-5
  • خبرنگار : 58002
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا منطقه البرز

دنیای امروز دنیای تمرکز قدرت نیست

نماینده مردم کرج در مجلس شورای اسلامی گفت: تفویض اختیار به مدیران استانی ضروری است.

به گزارش خبرنگار ایسنا منطقه البرز، محمدجواد کولیوند در مراسم کلنگ‌زنی کتابخانه مرکزی البرز گفت: فارغ از بودجه‌ای که در اختیار اداره کل کتابخانه‌های عمومی استان قرار می‌گیرد، مدیران دستگاه‌های مختلف نیز باید اعتباری برای ارتقای زیرساخت‌های کتابخوانی در نظر بگیرند.

وی ادامه داد: کلنگ‌زنی کتابخانه مرکزی استان اقدامی بزرگی است که با تعامل مدیریت شهری و سایر مدیران درگیر با مقوله کتابخوانی صورت گرفته و انتظار می‌رفت در این مراسم مسئولان بیشتری حضور داشته باشند.

وی افزود: برخی اتفاقات در استان در حال رخ دادن است که به واسطه قوانین دست و پاگیر، نهاد کتابخانه‌های عمومی آن طور که باید و شاید به سرانجام نمی‌رسد که یکی از آنها استفاده از ظرفیت کتابخانه‌های آموزش و پرورش است.

وی با تاکید بر ضرورت تفویض اختیار به مدیران استانی توضیح داد: مدیریت و قدرت در کشور نباید در تهران متمرکز باشد و باید سازوکار به گونه‌ای پیش برود که به استان‌ها تفویض اختیار داده شود تا بتوانند در برخی امور خودشان تصمیم بگیرند.

کولیوند با اشاره به تغییر فرایند کتابخوانی توضیح داد: تنها کتابخانه ساختن کافی نیست و دست اندرکاران امر مطالعه باید به تغییر رویکرد کتابخوانی در دنیای امروز هم توجه داشته باشند.

نماینده مردم کرج در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: امروز بسیاری برای کتاب خواندن از کتاب‌های مجازی و الکترونیکی استفاده می‌کنند به همین دلیل باید در کتابخانه مرکزی سروری ایجاد شود تا اعضا بتوانند به راحتی و به صورت آنلاین به منابع این کتابخانه دسترسی داشته باشند.

وی اظهار کرد: مرکز پژوهش‌های مجلس با ایجاد سرور شرایطی فراهم کرده که محققان و کسانی که به اسناد این مرکز نیاز دارند با کد کاربری خود به آنچه نیاز دارند دسترسی پیدا کنند و نیاز به حضو فیزیکی در این مرکز نداشته باشند.

این مسئول ادامه داد: در کتابخانه مرکزی البرز حتما باید به علم روز توجه شود و این کتابخانه تا حد امکان طبق معیارهای کتابخانه‌های استاندارد و مطرح جوامع موفق در امر کتابخوانی نزدیک باشد.

وی گفت: امروز هر موبایل به عنوان یک کتاب تلقی می‌شود و مردم میتوانند در فضاهای مختلف از خانه گرفته تا اتوبوس و... از طریق موبایل کتاب‌های مورد علاقه خود را مطالعه کنند.

وی افزود: قوانین دست و پاگیر و قدیمی از چند دهه قبل تا کنون با نهاد کتابخانه‌های عمومی همراه بوده و انتظار می‌رود دست استان‌ها برای تصمیم گیری باز گذاشته شود.

کولیوند اظهار کرد: امروز دنیا دنیای تمرکز قدرت نیست و باید حتی به مسئولان در روستاهای کشور هم قدرت عمل داده شود تا بتوانند فارغ از بروکراسی اداری و قوانین دست و پاگیر امور خود را پیش ببرند.

وی گفت: اگر نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور به سبک و سیاق کنونی امور را پیش ببرد در بحث افزایش سرانه و زیرساخت‌های کتابخوانی چندان موفق نخواهیم بود.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: